Luxcraft Round Dining Set
Details
The Luxcraft / Crestville® Round Dining Set features a 48 in outdoor dining table and four dining side chairs which create an intimate dining area for all your entertaining needs. Each piece of this round dining set is available in solid or two toned colors to beautifully accent your outdoor environment. The outdoor dining chairs feature an ample dip in the seat for added comfort. This entire Luxcraft / Crestville® Round Dining Set is constructed from recycled plastic that is weather resistant and UV stabilized for longevity. Ideal for use in commercial and residential settings.
More Information
| Family ID | D4RTS1-(4)PCC-D(1)P4RT-D |
|---|---|
| Style | Dining Set |
| Furniture Height | Dining |
| Features | Sets |
| Commercial | No |
| Table Shape | Round |
| Umbrella Hole | Yes |
| Seating Capacity | 4 Person |
| Dimensions | Table: 48.25 in dia x 30.25 in h Chairs: 21 in w x 21.25 in d x 44 in h |
| Overall Width | Table: 48.25 in - Chairs: 21 in |
| Overall Height | Table: 30.25 in - Chairs: 44 in |
| Overall Depth | Table: 48.25 in - Chairs: 21.25 in |
| Seat Height | 18 in |
| Seat Size | 19 in w x 17 in d |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews 2
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Amish Made in the USA
- Designed for all-weather use
- No need to store in winter
- Eco-Friendly recycled poly
- Little to No Maintenance
- Includes umbrella hole, stabilizer and plug
- Set Includes: (1) 4 Ft Round Dining Table & (4) Regular Dining Chairs