Luxcraft Plain 4 ft Swing
Details
The Luxcraft / Crestville® 4' Swing
More Information
| Family ID | 4PPS |
|---|---|
| Style | Swing |
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Chair Back Style | Plain |
| Chair Front Style | Waterfall Front |
| Dimensions | 30 x 52 x 23 in High |
| Overall Width | 52.5 in |
| Overall Height | 24.5 in |
| Overall Depth | 26.5 in |
| Seat Width | 48 in |
| Seat Depth | 18 in |
| Seat Height | Varies |
| Seat Back | 20 in |
| Seat Size | 48 in x 18 in |
| Weight Capacity | 600 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews 5
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Great lumbar support
- Constructed from recycled poly material
- All weather performance
- No need to store No sanding, painting or refinishing required
- Stainless steel chain standard