Luxcraft Oval Picnic Dining Set
Details
The Luxcraft / Crestville® Oval Picnic Dining Set features a pedestal leg configuration which allows you to have more than ample leg room under the table! Constructed with an umbrella hole, the Luxcraft / Crestville® Oval Picnic Dining Set is available in solid or two toned recycled plastic colors which are UV stabilized and weather resistant. Comfortably seat four to six people around the Luxcraft / Crestville® Oval Picnic Dining Set. Simply hose and go as needed. No sanding, refinishing or painting required to keep this outdoor dining table in tip-top condition.
More Information
| Family ID | (2)P52TB(1)P46OT-D |
|---|---|
| Style | Dining Set |
| Furniture Height | Dining |
| Features | Sets |
| Commercial | No |
| Table Shape | Oval |
| Umbrella Hole | Yes |
| Seating Capacity | 4-6 Person |
| Dimensions | Table: 48 x 72 x 30 in High Benches: 52 in w x 15.5 in d x 17 in h |
| Overall Width | Table: 72 - Bench: 52 in |
| Overall Height | Table: 30 - Bench: 17 in |
| Overall Depth | Table: 48 - Bench: 15.5 in |
| Seat Width | 52 in |
| Seat Height | 17 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Amish Made
- Benches ship fully assembled
- Umbrella hole/plug standard on dining table
- Stainless steel, marine grade fasteners
- Backed by a lifetime warranty
- Constructed from all weather poly lumber
- Set includes: (2) 52 in Table Benches and (1) 4 x 6 Oval Dining Table by Luxcraft