Luxcraft Oval Dining Set
Details
The Luxcraft / Crestville® Oval Dining Set offers plenty of elbow room around this oval outdoor dining table. This outdoor dining set features four side chairs and gives plenty of tabletop room for family style dining or entertaining. The Luxcraft / Crestville® Oval Outdoor Dining Set is constructed from HDPE recycled plastic and will not rot, corrode, splinter or chip.
More Information
| Family ID | D46OTS3-(2)P52TB(2)P28TB(1)P46OT-D |
|---|---|
| Style | Dining Set |
| Furniture Height | Dining |
| Features | Sets |
| Commercial | No |
| Table Shape | Oval |
| Umbrella Hole | Yes |
| Seating Capacity | 6-8 Person |
| Dimensions | Table: 72.25 in l x 48 in d x 30.25 in Benches: 28 or 52 in l x 15.5 in d x 17 in h |
| Overall Width | Table: 72.25 in - Benches: 28 in and 52 in |
| Overall Height | Table: 30.25 in - Benches:17 in |
| Overall Depth | Table: 48 in - Benches: 15.5 in |
| Seat Height | 17 in |
| Seat Size | 28 or 52 in x 15.5 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Constructed from eco-friendly poly material
- Designed for year-round use
- Backed by Lifetime Warranty
- Table includes umbrella hole, stabilizer and plug
- Set includes: (2) 28 in Curved Benches, (2) 52 in Curved Benches and (1) 4x6 ft Oval Dining Table