Luxcraft Oval Captains Outdoor Dining Set
Details
The Luxcraft / Crestville® Oval Captains Outdoor Dining Set surrounds six people with comfort and style for your next outdoor entertaining event. This outdoor dining set features four side chairs and two Captains Arm Chairs and a four by six foot oval table that provides leg room as well as table top to wine and dine your friends. The Luxcraft / Crestville® Oval Captains Outdoor Dining Set is constructed from HDPE recycled plastic and will not rot, corrode, splinter or chip.
More Information
| Family ID | D46OTS2-(4)PRC-D(2)PCC-D(1)P460T-D |
|---|---|
| Style | Dining Set |
| Furniture Height | Dining |
| Features | Sets |
| Commercial | No |
| Table Shape | Oval |
| Umbrella Hole | Yes |
| Seating Capacity | 6 Person |
| Dimensions | See Full Details Below |
| Overall Width | Table: 72.5 in - Chairs: Armless: 21 in - Captains: 24 in |
| Overall Height | Table: 30.25 in - Chairs: 44 in |
| Overall Depth | Table: 48 in - Chairs: 21.25 in |
| Seat Height | 17 in |
| Seat Size | 19 in w x 17 in d |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews 1
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Made from recycled milk jugs
- Designed for year-round use, no need to store
- Little to No Maintenance
- Does not need to be sanded, painted or refinished yearly
- Impervious to weather, will not rot, warp or corrode Set includes: (2) Captains Dining Chairs, (4) Regular Dining Chairs and (1) Oval 4x6 ft Dining Table