More Information
| Family ID | LDSC |
|---|---|
| Style | Deep Seating |
| Furniture Height | Standard |
| Collection | Deep Seating |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Chair Back Style | Modern |
| Dimensions | 59 in w x 34 in d x 36.5 in h |
| Overall Width | 59 in |
| Overall Height | 36.5 in |
| Overall Depth | 34 in |
| Arm Height | 25 in |
| Seat Width | 50 in |
| Seat Depth | 24 in |
| Seat Height | 18.75 in |
| Seat Back | 18.5 in |
| Seat Size | 50 in x 24 in |
| Weight Capacity | 600 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Low-to-No maintenance frame
- Sunbrella fabric cushions
- Sling seat supports for added comfort
- Made in the USA