Luxcraft Island Dining 5 Pc Set
Details
Luxcraft / Crestville Island Dining 5 Pc Set
More Information
| Family ID | D4RTS1-(4)ISC-D(1)IDT44S |
|---|---|
| Style | Dining Chair |
| Furniture Height | Dining |
| Table Size | 44in Square |
| Features | Sets |
| Commercial | No |
| Table Shape | Square |
| Umbrella Hole | Yes |
| Seating Capacity | 4 Person |
| Chair Back Style | Modern |
| Chair Front Style | Standard |
| Dimensions | Chair: 19 in w x 21.5 in d x 33.25 in h Table: 44 in w x 4 in d x 30 in h |
| Overall Width | Chair: 19 in - Table: 44 in |
| Overall Height | Chair: 33.25 in - Table: 30 in |
| Overall Depth | Chair: 21.5 in - Table: 44 in |
| Seat Width | 19 in |
| Seat Depth | 16 in |
| Seat Height | 25 in |
| Seat Size | 19 in w x 16 in d |
| Weight Capacity | 275 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Chairs ship fully assembled
- Constructed from poly, all-weather material
- Requires no to low maintenance
- Cleans with soap and water
- Contour to the seat
- Includes umbrella hole and plug
- Stainless steel fasteners
- Backed by a lifetime warranty
- Set includes: 4 Island Dining Side Chairs and 44 in Island Dining Table