Details
Luxcraft/Crestville Island Bar Side Chair
More Information
| Family ID | ISC-B |
|---|---|
| Style | Bar Chair |
| Furniture Height | Bar |
| Features | Armless |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Chair Back Style | Modern |
| Chair Front Style | Standard |
| Dimensions | 19 in w x 21.5 in d x 39.25 in h |
| Overall Width | 19 in |
| Overall Height | 45.25 in |
| Overall Depth | 21.5 in |
| Seat Width | 18.9 in |
| Seat Depth | 16 in |
| Seat Height | 30 in |
| Seat Back | 16 in |
| Seat Size | 19 in w x 16 in d |
| Weight Capacity | 275 lbs |
| Some Assembly Required | No |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Contemporary style
- Ships fully assembled
- Amish Made
- Designed for all-weather use
- Can be left out year-round, no need to store
- Will not rot or warp