Details
The Luxcraft / Crestville® Dining Captains Chair features a high back and contoured seat and arm rests. This outdoor dining captains chair can be used with the round or oval dining table to create a dining area for your family and friends. The Luxcraft / Crestville® Dining Captains Chair offers the classic dining chair look and feel to your outdoors. Constructed from heavy-duty HDPE plastic, you can count on years of extended use with no signs of deterioration.
More Information
| Family ID | PCC-D |
|---|---|
| Style | Dining Chair |
| Furniture Height | Dining |
| Features | Arm Chair |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Chair Back Style | Traditional |
| Chair Front Style | Standard |
| Dimensions | 24 in w x 21.5 in d x 44 in h |
| Overall Width | 24 in |
| Overall Height | 44 in |
| Overall Depth | 21.5 in |
| Arm Height | 25 in |
| Seat Width | 19 in |
| Seat Depth | 17 in |
| Seat Height | 17.5 in |
| Seat Back | 26.6 in |
| Seat Size | 19 x 17 in |
| Weight Capacity | 300 lbs |
| Some Assembly Required | No |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews 1
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Ships fully assembled
- Recycled poly material for all weather use
- Handcrafted by skilled Amish craftsman
- Backed by lifetime warranty