Details
The Luxcraft / Crestville® Classic Swivel Glider Chair puts a brand new twist on the classic glider chair. The Luxcraft / Crestville® Classic Swivel Glider Chair is one of a kind. The added swivel motion of this Swivel Glider Chair allows you to not miss a beat! Full range motion and extreme comfort styling you may just never remove yourself from this Luxcraft / Crestville® Classic Swivel Glider Chair. You can expect to enjoy a lifetime of smooth gliding with the Luxcraft / Crestville® Classic Swivel Glider Chair. This outdoor glider chair is constructed from heavy duty HDPE recycled plastic which will not rot, corrode, splinter or chip.
More Information
| Family ID | 2SCPG |
|---|---|
| Style | Glider |
| Furniture Height | Standard |
| Features | Swivel |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 30 in w x 28 in d x 43 in h |
| Overall Width | 30 in |
| Overall Height | 43 in |
| Overall Depth | 28 in |
| Seat Height | 18 in |
| Seat Size | 23 in w x 18 in d |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews 2
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Smooth swivel and glide
- Amish Made in the USA
- Contoured seat and rolled seat edge for maximum comfort
- All weather performance poly material
- Recycled HDPE poly made from milk jugs
- Backed by a Lifetime Warranty