Luxcraft Balcony Tete-a-Tete Seating Set
Details
Luxcraft/Crestville Balcony Tete-a-Tete Seating Set
More Information
| Family ID | (2)PABC(1)BTT |
|---|---|
| Style | Counter Chair |
| Furniture Height | Counter |
| Features | Sets |
| Commercial | No |
| Table Shape | Triangle |
| Umbrella Hole | Yes |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Chair Back Style | Fanback |
| Chair Front Style | Waterfall Front |
| Curved Back | Curved Back |
| Dimensions | Chair: 20 in w x 34 in d x 49 in h Table: 20.25 in w x 16.5 in d x 4.75 in h |
| Overall Width | Chair: 20 in - Table: 20.25 in |
| Overall Height | Chair: 49 in - Table: 4.75 in |
| Overall Depth | Chair: 34 in - Table: 16.5 in |
| Arm Height | 31 in |
| Seat Width | 23 in |
| Seat Depth | 18 in |
| Seat Height | 23.5 in |
| Seat Back | 25.5 in |
| Seat Size | 23 in w x 18 in d |
| Weight Capacity | 275 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews 1
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Counter height seat for unobstructed views
- Tete-a-Tete Table easily attaches to the Balcony Chairs
- Made in the USA
- Constructed from recycled poly material
- All-weather performance
- Can be left out year-round
- Includes umbrella hole and plug
- Set includes: (2) Luxcraft Balcony Chairs & (1) Tete-a-Tete Table