Luxcraft Adirondack Swivel Dining Chair-Sold in Pairs
Details
Luxcraft / Crestville® Adirondack Swivel Dining Chair
More Information
| Family ID | (2)-PASC-D |
|---|---|
| Style | Dining Chair |
| Furniture Height | Dining |
| Features | Swivel |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Chair Back Style | Fanback |
| Chair Front Style | Waterfall Front |
| Curved Back | Curved Back |
| Dimensions | 27.75 in w x 28.5 in d x 40.5 in |
| Overall Width | 27.75 in |
| Overall Height | 40.5 in |
| Overall Depth | 28.5 in |
| Arm Height | 25.4 in |
| Seat Width | 23 in |
| Seat Depth | 17.4 in |
| Seat Height | 17.5 in |
| Seat Back | 25.5 in |
| Seat Size | 23 in x 17.5 in |
| Weight Capacity | 275 .bs |
| Some Assembly Required | No |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Ships fully assembled
- Designed for use with Luxcraft Dining Tables
- Smooth 360 swivel
- All weather performance - no need to store
- Will not rot, corrode or become bug infested
- Never needs to be sanded or refinished
- Recycled poly construction
- Amish Made in the USA