Luxcraft Adirondack Swivel Bar Chair-Sold in Pairs
Details
The Luxcraft / Crestville® Adirondack Swivel Bar Chair offers a range of motion to allow you to not miss an thing! This swivel bar chair is situated at a height perfect for looking over a railiing or balcony. The Luxcraft / Crestville® Adirondack Swivel Bar Chair can be used with the Luxcraft / Crestville® Bar Table to create and intimate bar height dining area.
More Information
| Family ID | 2-PASC-B |
|---|---|
| Style | Bar Chair |
| Furniture Height | Bar |
| Features | Swivel |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 29.5 in w x 31.25 in d x 52.5 in h |
| Overall Width | 29.5 in |
| Overall Height | 52.5 in |
| Overall Depth | 31.25 in |
| Arm Height | 37.6 in |
| Seat Width | 23 in |
| Seat Depth | 17.4 in |
| Seat Height | 29.75 in |
| Seat Back | 25.5 in |
| Seat Size | 23 in x 18 in |
| Weight Capacity | 275 in |
| Some Assembly Required | No |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Ships Fully Assembled
- Includes (2) Adirondack Swivel Bar Chairs
- Classic Bar Chair design
- Handcrafted from recycled poly made from milk jugs
- Designed for year-round use, no need to store
- Impervious to mother nature
- Does not need to be sanded, painted or refinished yearly
- Backed by Lifetime Warranty