Luxcraft Adirondack Farmhouse 6 pc Dining Set
Code:
CV-(2)ASC-D(2)AAC-D(1)CDB72(1)P46RT-D
Weight:
420 lbs
Dimensions:
Arm Chair - 23.25 in w x 24.25 in d x 41.25 in
Side Chair - 20.25 in w x 24.25 in d x 41.25 in
Bench - 72 in w x 18.5 in d x 19 in h
Table - 74 in w x 48 in d x 30.25 in h
Assembly:
Some Assembly Required (PDF)
Warranty:
Lifetime (PDF)
Details
Luxcraft/Crestville Adirondack Farmhouse 6 pc Dining Set
More Information
| Family ID | (2)ASC-D(2)AAC-D(1)CDB72(1)P46RT-D |
|---|---|
| Style | Dining Set |
| Furniture Height | Dining |
| Features | Sets |
| Commercial | No |
| Table Shape | Rectangle |
| Umbrella Hole | Yes |
| Seating Capacity | 6-8 Person |
| Chair Back Style | Fanback |
| Chair Front Style | Standard |
| Curved Back | Curved Back |
| Dimensions | Arm Chair - 23.25 in w x 24.25 in d x 41.25 in Side Chair - 20.25 in w x 24.25 in d x 41.25 in Bench - 72 in w x 18.5 in d x 19 in h Table - 74 in w x 48 in d x 30.25 in h |
| Overall Width | Chair: 23.25 in - Side Chair: 20.25 in - Bench: 72 in - Table 74 in |
| Overall Height | Chair: 41.25 in - Bench: 19 in - Table: 30.25 in |
| Overall Depth | Chairs: 24.25 in - Bench - 18.5 in - Table 48 in |
| Seat Height | 18 in |
| Seat Size | Chair: 19 in x 17.25 in - Bench 72 in x 13 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews 1
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Birch & Antique Mahogany have textured finish, woodgrain look
- Constructed from all weather poly
- Designed for year-round use
- Little to no maintenance
- Clean with soap and water
- Set includes: (2) Adirondack Dining Arm Chairs, (2) Adirondack Dining Side Chairs, (1) 72 in Cafe Bench & (1) 4x6 Rectangle Dining Table
- Minimal assembly required