Luxcraft Adirondack Farmhouse 5 pc Dining Set
Details
Luxcraft/Crestville Adirondack Farmhouse 5pc Dining Set
More Information
| Family ID | D46RTS1-(2)AAC-D(2)CDB72(1)P46RT-D |
|---|---|
| Style | Dining Set |
| Furniture Height | Dining |
| Features | Sets |
| Commercial | No |
| Table Shape | Rectangle |
| Umbrella Hole | Yes |
| Seating Capacity | 6-8 Person |
| Dimensions | Chairs: 23.25 in w x 24.25 in d x 41.25 in Benches: 72 in w x 18.5 in d x 19 in Table: 74 in x 48 in w x 30.25 in |
| Overall Width | Chairs:23.25 in - Benches: 72 in - Table: 74 in |
| Overall Height | Chairs: 41.25 - Benches: 19 in - Table: 30.25 in |
| Overall Depth | Chairs: 24.25 in - Benches: 18.5 in - Table: 48 in |
| Seat Height | Chair: 18 in - Table: 19 in |
| Seat Size | Chair: 19 in x 17.25 in - Bench: 72 in x 13 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Amish made in the USA
- Constructed from 95% recycled poly lumber
- Designed for year-round use
- Timeless style backed by lifetime warrantySet includes: (2) Adirondack Dining Arm Chairs, (2) 72 in Cafe Dining Benches and (1) 4x6 Rectangle Dining Table