Luxcraft Adirondack Bar Swivel Dining Set
Details
The Luxcraft / Crestville® Bar Swivel Dining Set creates an intimate bar height dining experience. The Bar Table is surrounded by four swivel adirondack bar chairs that feature a contoured and swivel seat for added comfort. This outdoor bar dining set is ideal for outdoor pubs, restaurants and cafes. The Luxcraft / Crestville® Bar Swivel Dining Set is constructed from heavy duty HDPE plastic which is weather resistant and can stand up to all weather conditions. Simply hose and go with this outdoor furniture to keep it looking new. No need to sand, paint or refinish this product as it will not absorb moisture. The Luxcraft / Crestville® Bar Swivel Dining Set will offer you a lifetime of use.
More Information
| Family ID | DSTS1-(4)PASC-B(1)P41ST-B |
|---|---|
| Style | Dining Set |
| Furniture Height | Dining |
| Features | Swivel |
| Commercial | No |
| Table Shape | Square |
| Umbrella Hole | Yes |
| Seating Capacity | 4 Person |
| Dimensions | Table: 41 in Sq. x 42 in h Chairs: 29.5 in w x 31.25 in d x 52.5 in h Arm Height: 37.5 in |
| Overall Width | Table: 41 in - Chairs: 29.5 in |
| Overall Height | Table: 42 in - Chairs: 52.5 in |
| Overall Depth | Table: 41 in - Chairs: 31.25 in |
| Seat Height | 30 in |
| Seat Size | 23 in x 18 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews 1
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Amish Made in the USA
- Designed for year-round use
- No need to store in the winter
- Set includes (4) Adirondack Swivel Bar Chairs & (1) 41 in Square Bar Table