Luxcraft Adirondack 2 ft Swivel Glider Chair
Details
True to the Adirondack style the Luxcraft / Crestville® Adirondack Swivel Glider Chair puts a brand new twist on the classic glider chair. The Luxcraft / Crestville® Adirondack Swivel Glider Chair is one of a kind. The added swivel motion of this Swivel Glider Chair allows you to not miss a beat! Full range motion and extreme comfort styling you may just never remove yourself from this Adirondack Swivel Glider Chair. You can expect to enjoy a lifetime of smooth gliding with the Luxcraft / Crestville® Adirondack Swivel Glider Chair. This outdoor glider chair is constructed from heavy duty HDPE recycled plastic which will not rot, corrode, splinter or chip.
More Information
| Family ID | 2APG |
|---|---|
| Style | Glider |
| Furniture Height | Standard |
| Features | Swivel |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Chair Back Style | Fanback |
| Chair Front Style | Waterfall Front |
| Curved Back | Curved Back |
| Dimensions | 30 in L x 28 in D x 44 in H |
| Overall Width | 30 in |
| Overall Height | 44 in |
| Overall Depth | 28 in |
| Seat Width | 23 in |
| Seat Depth | 18 in |
| Seat Height | 18.5 in |
| Seat Back | 28 in |
| Seat Size | 23 in x 18 in |
| Weight Capacity | 275 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews 9
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments