Details
The Luxcraft / Crestville® 28 in Table Bench offers a picnic style to any of our Luxcraft / Crestville® Dining Tables. The curve of this bench follows the curve of the table to provide a seamless match for added comfort. This curved outdoor bench can be used alone in your garden or back yard and is especially useful when trying to create a seating area in a corner.
More Information
| Family ID | P28TB |
|---|---|
| Style | Bench |
| Furniture Height | Dining |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 28 in w x 15.5 in d x 17 in h |
| Overall Width | 28 in |
| Overall Height | 17 in |
| Overall Depth | 15.5 in |
| Seat Width | 18 in |
| Seat Depth | 15.5 in |
| Seat Height | 17 in |
| Weight Capacity | 275 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews 2
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Ships fully assembled
- Constructed with recycled poly material
- Cleans with soap and water
- Designed for year round use