Luxcraft Classic Urban 7pc Dining Set
$5,270.00
FREE Shipping
$7,114.50
You Save $1,845
(26%)
More Information
| Set SKUs | 1-UDT38R-6-CSC-D |
|---|---|
| Family ID | CU7PDS |
| Style | Dining Set |
| Furniture Height | Dining |
| Leg Depth | 24 in |
| Features | Sets |
| Leg Width | 68 in |
| Commercial | No |
| Table Shape | Rectangle |
| Umbrella Hole | No |
| Umbrella Hole Size | 1.75 in |
| Seating Capacity | 6 Person |
| Chair Back Style | Traditional |
| Overall Width | Table: 100.1 in Chair: 21 in |
| Overall Height | Table: 30 in Chair: 44.1 in |
| Overall Depth | Table: 36 in Chair: 21.4 in |
| Seat Width | 19 in |
| Seat Depth | 17.1 in |
| Seat Height | 17.5 in |
| Seat Back | 26.6 in |
| Weight Capacity | 300 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Features
- Chairs ship fully assembled
- Set Includes: (6) Classic Dining Side Chairs and (1) Urban 3x8 ft Rectangular Dining Table