Luxcraft Classic Counter 5 pc Dining Set
$3,014.00
FREE Shipping
$4,068.90
You Save $1,055
(26%)
More Information
| Set SKUs | 1-P4RT-C-2-CSC-C-2-CAC-C |
|---|---|
| Family ID | CC5PS |
| Style | Dining Set |
| Furniture Height | Dining |
| Features | Sets |
| Commercial | No |
| Table Shape | Round |
| Umbrella Hole | No |
| Umbrella Hole Size | 1.75 in |
| Seating Capacity | 4 Person |
| Chair Front Style | Standard |
| Overall Width | Table: 48.25 in Chair: 21 in |
| Overall Height | Table: 36 in Chair: 50.1 in |
| Overall Depth | Table: 48.25 in Chair: 21.4 in |
| Arm Height | 31 in |
| Seat Width | 19 in |
| Seat Depth | 17.1 in |
| Seat Height | 23.5 in |
| Seat Back | 26.6 in |
| Weight Capacity | 300 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Features
- Set includes: (4) Classic Counter Side Chairs and (1) 4ft Round Counter Table