Luxcraft Classic 3 pc Porch Set
Details
More Information
| Family ID | (1)-5CPS-(2)PPR |
|---|---|
| Style | Rocking Set |
| Furniture Height | Standard |
| Features | Sets |
| Collection | Classic |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 4-6 Person |
| Chair Back Style | Traditional |
| Chair Front Style | Waterfall Front |
| Dimensions | Rocker: Swing: 65 in x 27 in x 31.5 in |
| Overall Width | Swing: 65 in - Rocker: 25.75 in |
| Overall Height | Swing: 31.5 in - Rocker: 43.8 in |
| Overall Depth | Swing: 27 in - Rocker: 34.75 in |
| Arm Height | Swing: 13 in - Rocker: 25.4 in |
| Seat Width | Swing: 60 in - Rocker: 21 in |
| Seat Depth | Swing: 18 in - Rocker: 17.6 in |
| Seat Height | Rocker: 17.4 in |
| Seat Back | Swing: 27 in - Rocker: 29.9 in |
| Seat Size | Swing: 60 in x 18 in - Rocker: 21 in x 17.6 in |
| Weight Capacity | Swing: 675 lbs - Rockers: 275 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Classic back design
- Stainless Steel Chain included with swing
- Smooth rock
- Amish Made in the USA
- Lifetime Warranty
- Set includes: (2) Porch Rockers and (1) Classic 5 ft Swing