Luxcraft Cafe Dining Set
More Information
| Family ID | (4)-CDB41-P41ST |
|---|---|
| Style | Dining Set |
| Furniture Height | Dining |
| Table Size | 41in Square |
| Features | Sets |
| Commercial | No |
| Table Shape | Square |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 4-6 Person |
| Dimensions | Bench: 41 in w x 18.5 in d x 19 in h Table: 41 in sq x 30.25 in h |
| Overall Width | Bench: 41 in - Table: 41 in |
| Overall Height | Bench: 19 in - Table: 30.25 in |
| Overall Depth | Bench: 18.5 in - Table: 41 in |
| Seat Width | 41 in |
| Seat Depth | 13 in |
| Seat Height | 18 in |
| Seat Size | 41 in x 13 in |
| Weight Capacity | 500 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Set includes: (4) 41 in Cafe Dining Benches & (1) 41 in Sq. Dining Table
- Umbrella hole and umbrella stabilizer included
- Amish Made
- Made in the USA