Luxcraft Adirondack Swivel Glider 3 pc Set
More Information
| Family ID | (2)-2SAPG-PET |
|---|---|
| Style | Glider |
| Furniture Height | Standard |
| Features | Swivel |
| Commercial | No |
| Table Shape | Oval |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Chair Back Style | Fanback |
| Chair Front Style | Waterfall Front |
| Curved Back | Curved Back |
| Dimensions | Swivel Glider: 30 in w x 28 in d x 44 in h Table: 24 in w x 16.5 in d x 18.5 in h |
| Overall Width | Glider: 30 in - Table: 24 in |
| Overall Height | Glider: 44 in - Table: 18.5 in |
| Overall Depth | Glider: 28 in - Table: 16.5 in |
| Arm Height | 28 in |
| Seat Width | 23 in |
| Seat Depth | 18 in |
| Seat Height | 18.5 in |
| Seat Back | 28 in |
| Seat Size | 23 x 18 in |
| Weight Capacity | 300 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Beautifully contoured for maximum comfort
- Smooth swivel and gliding motion
- Amish Made in the USA
- Set includes (2) 2 ft Adirondack Swivel Glider and (1) End Table