Luxcraft Adirondack Island 5 pc Cafe Dining Set
More Information
| Family ID | (2)ASC-(2)CDB72-IDT4472R-D |
|---|---|
| Style | Dining Set |
| Furniture Height | Dining |
| Features | Sets |
| Commercial | No |
| Table Shape | Rectangle |
| Umbrella Hole | Yes |
| Seating Capacity | 6 Person |
| Chair Back Style | Traditional |
| Chair Front Style | Standard |
| Dimensions | Chair: 18.8 x 21.5 in x 33.75 in Bench: 72 in x 18.5 in x 19 in Table: 72 in x 44 in x 30 in |
| Overall Width | Chair: 18.8 - Bench: 72 in - Table: 72 in |
| Overall Height | Chair: 30 in - Bench: 19 in - Table: 30 in |
| Overall Depth | Chair: 21.5 - Bench: 18.5 in - Table: 44 in |
| Seat Width | Bench: 72 in - Chair: 18.8 |
| Seat Depth | Bench: 13.25 in - Chair: 16 in |
| Seat Height | 17.75 in |
| Seat Back | 16 in |
| Seat Size | 18.8 in x 16 in |
| Weight Capacity | 300 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Set includes: (2) Adirondack Dining Side Chair, (2) 72 in Cafe Benches and (1) Island 72 in Dining Table