Loggerhead Original Seating Set
Special Price
$742.98
FREE Shipping
$999.00
- You Save: $256.02 ( 25.63% )
Details
The Loggerhead Original Seating Set features the most comfortable adirondack chair. Small slats on the seat allow for a smooth contour which enhances the comfort. The Loggerhead Side Table uses mortise and tenon joints to perfectly hide the stainless steel hardware. The Loggerhead Ottoman is just a continuation of that comfortable seat. Perfect for around your pool, deck, backyard, lakeside or front yard. Because of the heavy duty construction, you will find Loggerhead chairs in resorts and hotels along each coast. This seating set includes: 1 Loggerhead Original Adirondack Chair, 1 Loggerhead Side Table and 1 Loggerhead Ottoman.
More Information
| Style | Adirondack |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Features | Sets |
| Commercial | No |
| Table Shape | Square |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Chair Front Style | Waterfall Front |
| Curved Back | Curved Back |
| Dimensions | Chair: 31.5 in W x 34 in D x 39 in H - Table: 18 in W x 18 in D x 17 in H - Ottoman: 16 in H |
| Overall Width | Chair: 31.5 in, Table: 18 in, Ottoman: 22 in |
| Overall Height | Chair: 39 in, Table 17 in, Ottoman: 16 in |
| Overall Depth | Chair: 34 in, Table: 18 in, Ottoman: 22 in |
| Seat Height | 16 in |
| Seat Size | 22 in W |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Includes: (1) ea - Loggerhead Chair, Ottoman and Side Table
- Stainless Steel Hardware
- Curved Seat and Back for extreme comfort
- Small seat slats enhance contour
- 20 Year Warranty
- Mortise & tenon joints on side table for extra durability
- Softly contoured ottoman fits snuggly with chair
- Heavy duty material