Loggerhead Modern Adirondack Chair
Special Price
$344.00
FREE Shipping
$445.00
- You Save: $101.00 ( 22.70% )
Details
Our Loggerhead Modern Adirondack Chair is quickly becoming a best seller. It boasts a clean and modern design that is catching the eye of a lot of our customers. It's not your typical modern chair that has the flat back, our back offers just enough curve to make this square back very comfortable for hours of relaxation. We only use the highest grade poly material. And as with all our other Loggerhead Furniture, stainless steel hardware. Minimal assembly is required.
More Information
| Style | Adirondack |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Overall Width | 31in |
| Overall Height | 39in |
| Overall Depth | 40in |
| Seat Height | 16-1/2in |
| Seat Back | 30-3/4in |
| Seat Size | 22"W x 18"D |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews 7
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments