Loggerhead Folding Adirondack Chair
Special Price
$359.00
FREE Shipping
$479.00
- You Save: $120.00 ( 25.05% )
Details
Loggerhead Folding Adirondack Chair comes in standard and vivid colors with no up charges. The new folding design boast no pins needed to lock the chair in the sitting position. Just unfold and enjoy. Now coming with the option for a built in cup holder right in the arm of the chair. This chair is sure to give you a life time of relaxing entertainment in your perfect backyard oasis. Call us if you need a color combination not shown.
More Information
| Style | Adirondack |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Features | Folding |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Overall Width | 33 in |
| Overall Height | 41 in |
| Overall Depth | 36 in |
| Seat Height | 16 in |
| Seat Size | 22 W x 19 D |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 1 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews 39
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Free Shipping!
- Want another color combination? Please Call
- Highest Quality Poly
- Amish Made in the USA
- Stainless Steel Hardware
- 22" Wide Seat!
- Folding for Easy Storage
- Optional Cup Holder Available-Please allow extra production time.
'These chairs are the most comfortable chairs I have ever sat it! By far the best chair I have ever owned! - David Sims'