Details
Luxcraft Lakeside Adirondack Chair sports a compact design so it can be easily moved around the yard. Designed and built by skilled Amish craftsman, this all-weather poly wood adirondack chair will perform in all weather conditions. Poly furniture is naturally water and stain resistant. It will not rot, splinter, chip or peel and will never become bug infested. The Lakeside Adirondack Chair is available in a wide array of colors and combinations, one certain to be just the right look for your outdoor environment.
More Information
| Family ID | LAC |
|---|---|
| Style | Adirondack |
| Furniture Height | Standard |
| Collection | Lakeside |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Chair Back Style | Fanback |
| Chair Front Style | Standard |
| Dimensions | 25 in W x 31.5 in D x 35 .5 in H |
| Overall Width | 25 in |
| Overall Height | 35.5 in |
| Overall Depth | 31.5 in |
| Arm Height | 21.18 in |
| Seat Width | 20 in |
| Seat Depth | 15.5 in |
| Seat Height | 13.75 in |
| Seat Back | 25 in |
| Seat Size | 20 W x 15.5 in D |
| Weight Capacity | 275 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews 1
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- New Antique Mahogany Color with textured surface
- Amish made in the USA
- Made from recycled poly wood material
- Requires no yearly refinishing
- Hose and go as needed to keep clean
- Compact design for easy relocating
- Wide array of poly wood colors/combinations
- Stainless steel hardware
- Liquid and stain resistant
- Contoured back for added comfort