POLYWOOD Kid Picnic Table
Details
Classic style, recycled POLYWOOD Kid Picnic Table is a pint size version of the POLYWOOD Picnic Table a must have for homes with small kids. POLYWOOD lumber is so easy to clean you need not worry about kids paint getting spilled just hose it off and go have some fun! Ideal for homes, preschools, pediatricians offices, local parks and recreation centers! Constructed from recycled plastic lumber - no painting, sanding or refinishing for this POLYWOOD lumber outdoor patio furniture. The POLYWOOD Kid Picnic Table is a fun spot for arts and crafts, backyard picnics or just playin' with friends.
More Information
| Style | Picnic Table |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Dimensions | 33 in x 30 in x 21 in |
| Overall Width | 30 in |
| Overall Height | 21 in |
| Overall Depth | 33 in |
| Seat Height | 13 1/4 in |
| Seat Size | 30 in x 7 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 1 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews 2
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments