KoverRoos Bar Set Cover w/ Umbrella Hole
$116.99
FREE Shipping
$129.99
You Save $13
(11%)
More Information
| Style | Bar Set |
|---|---|
| Features | Sets |
| Furniture Height | Bar |
| Proposition 65 | No |
| Dimensions | 84 in Diameter x 40 in H |
| Overall Width | 84 in |
| Overall Height | 40 in |
| Overall Depth | 84 in |
| Some Assembly Required | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Features
- Includes: (1) KoverRoos Bar Set Cover w/ Umbrella Hole
- Lightweight fabrics are easy to install, and come with a storage pouch for easy storage
- All covers are independently tested, and come with 3-Year Limited Cover Warranty
- Attachment System: Drawstring, Velcro and U-shaped hook/bungee system to secure the cover
- KoverRoos® III - 3-layer fabric with microporous film that repels water, while allowing condensation to escape The UV protected material can handle temperatures from -100 degrees Fahrenheit up to +240 degrees. Cover comes with a 3-Year Color Retention Warranty
- SupraRoosâ„¢ - 2-layer nonwoven protective fabric one-way breathable to prevent mold and mildew Cover comes with a 5-Year Color Retention Warranty