Details
Ivy Terrace Classic Adirondack Chair made from POLYWOOD recycled plastic lumber. Designed for all weather use. This classic style adirondack chair featured a contoured seat at a relaxed height.
More Information
| Style | Adirondack |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 28 in l x 32.75 in d x 35.25 in h |
| Overall Width | 28 in |
| Overall Height | 35.25 in |
| Overall Depth | 32.75 in |
| Seat Height | 13.5 in |
| Seat Size | 20 in x 17 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 1 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Features
- Marine grade hardware for exceptional durability
- Made from recycled POLYWOOD lumber
- Cleans with soap, water and a soft bristled brush
- Designed for year round use
- Minimal assembly required ,/ul>