Details
The Ivy Terrace Arm Chair features a sleek, modern design to outdoor dining chairs. Designed for year round outdoor use, we are certain you will be thrilled with the durability and virtually maintenance free care that the Ivy Terrace Arm Chair brings to your local park, school, business, country club or home. This outdoor casual chair offers a powder coated solid steel frame that has been put to the test for strength and durability. This commercial ready frame is then accented with recycled POLYWOOD lumber slats which features twelve colors that are consistent throughout the poly lumber. The POLYWOOD lumber slats offer maintenance free care as even though it resembles painted wood, it will never need to be sanded, painted or refinished to keep it looking new. POLYWOOD lumber is made from recycled plastics that are weather resistant so they do not succumb to the usual rot, corrosion and bug infestation as traditional wood. The Ivy Terrace Arm Chair is built to withstand high traffic areas as the one inch wide, one-quarter inch thick commercial grade powder coated strap steel coupled with the weather resistant slats is heavy duty and weighted to not blow around in even the blustery of all weather! Performance furniture, built to last, designed to impress!
More Information
| Features | Arm Chair |
|---|---|
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 22 in W x 25 in D x 29.75 in H |
| Overall Width | 22 in |
| Overall Height | 29.75 in |
| Overall Depth | 25 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 1 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews 1
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Features
- Virtually Maintenance Free!
- Commercial grade powder-coated 1 in wide, 1/4 in thick frame
- Weather resistant - will not promote bacterial growth or mildew
- Available in 13 POLYWOOD colors
- Ideal for both Commercial and Residential environments
- Stainless steel hardware
- Will not crack, split, rot or splinter
- UV Stabilized to prevent fading
- Recycled POLYWOOD HDPE recycled plastic slats
- Minimal assembly required
- Made in the USA