Frog Furnishings Hex Table 6 ft ADA
Special Price
$1,345.00
FREE Shipping
$1,950.00
- You Save: $605.00 ( 31.03% )
Code:
FF-PB6HEXADA
Weight:
210 lbs
Dimensions:
73.19 in x 65 in x 28.75 in
Table Top: 48 in
Assembly:
Some Assembly Required (PDF)
Details
The Hex Table 6 Ft ADA is made from various sized Resinwood slats. Umbrella hole is standard. Heavy duty zinc coated hardware standard.
More Information
| Furniture Height | Standard |
|---|---|
| Commercial | No |
| Table Shape | Octagon |
| Umbrella Hole | Yes |
| Seating Capacity | 4-6 Person |
| Dimensions | 73.19 in x 65 in x 28.75 in Table Top: 48 in |
| Overall Width | 73.19 in |
| Overall Height | 28.75 in |
| Overall Depth | 65 in |
| Seat Depth | 9.25 in |
| Seat Height | 17 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions