Frog Furnishings Heavy Duty Round Trash Receptacle - 32 gal
Special Price
$695.00
FREE Shipping
$1,225.00
- You Save: $530.00 ( 43.27% )
Code:
FF-PB32R-HD
Weight:
110 lbs
Dimensions:
29.25 in x 33 in
Assembly:
Some Assembly Required (PDF)
Details
Heavy Duty 32 gal Round Receptacle is made with twenty four 2 in x 4 in Resinwood slats. This is the only receptacle on the market with completely maintenance-free molded plastic rings. Heavy duty zinc coated hardware standard. Liner not included.
More Information
| Style | Trash Receptacle |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Dimensions | 29.25 in x 33 in |
| Overall Width | 29.25 in |
| Overall Height | 33 in |
| Overall Depth | 29.25 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions