POLYWOOD® Vineyard Deep Seating Swivel Chair
Details
POLYWOOD® Vineyard Deep Seating Swivel Chair
More Information
| Style | Deep Seating |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Hardware Color | White |
| Features | Swivel |
| Collection | Vineyard |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 28.5 in w x 33.5 in d x 31 in h |
| Overall Width | 28.5 |
| Overall Height | 31 |
| Overall Depth | 33.5 |
| Arm Height | 21.5 in |
| Seat Width | 22.25 |
| Seat Depth | 20.5 |
| Seat Height | 16.5 in |
| Seat Size | 22.25 in W x 20.5in D |
| Weight Capacity | 300 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 3 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Genuine POLYWOOD® lumber base swivels 360-degrees
- Quick drying, durable cushions covered in Sunbrella® fabric that resist weather, salt, sun, mold and mildew.
- Built to withstand a range of climates including hot sun, snowy winters, and strong coastal winds
- Constructed of genuine POLYWOOD® lumber that is not prone to splinter, crack, chip, peel, or rot
- 20-year residential warranty; 3-year commercial warranty
- 434
- UV protectant and color continuously throughout the HDPE material; requires no painting or waterproofing
- Marine-grade quality hardware
- Made in Syracuse, Indiana
- Some assembly required