POLYWOOD® Vineyard Deep Seating Swing
Details
POLYWOOD® Vineyard Deep Seating Swing
More Information
| Style | Deep Seating |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Hardware Color | White |
| Collection | Vineyard |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Dimensions | 51.5 in w x 33.25 in d x 24.25 in h |
| Overall Width | 51.5 |
| Overall Height | 24.25 |
| Overall Depth | 33.25 |
| Seat Width | 45.5 |
| Seat Depth | 20.5 |
| Seat Size | 45.5 in W x 20.5in D |
| Weight Capacity | 600 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 3 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Chain kit included
- Quick drying, durable cushions covered in Sunbrella® fabric that resist weather, salt, sun, mold and mildew.
- Built to withstand a range of climates including hot sun, snowy winters, and strong coastal winds
- Constructed of genuine POLYWOOD® lumber that is not prone to splinter, crack, chip, peel, or rot
- 20-year residential warranty; 3-year commercial warranty
- 611
- UV protectant and color continuously throughout the HDPE material; requires no painting or waterproofing
- Marine-grade quality hardware
- Made in Syracuse, Indiana
- Assembly required