Details
Berlin Gardens Collection Garden Mission Bar Chair is designed to handsomely surround our Garden Mission Bar Tables. No matter which table you surround with the Garden Mission Bar Chair - you will love the sit back and relax comfort this sturdy bar chair offers. The contoured back and seat of this chair make it a favorite along with the timeless mission style leg configuration that creates a dynamic look for any patio set. The exceptional craftsmanship and attention to detail define this handmade outdoor dining chair. The Berlin Gardens Collection - Garden Mission Bar Chair is available in 7 solid colors and 6 color combinations that are UV stabilized to prevent fading. Constructed from 100% recycled poly lumber which helps minimize your carbon footprint - you can take pride in being green even if your furniture is Chocolate Brown! Berlin Gardens Collection Garden Mission Bar Chair will never rot - warp - fade or splinter. Weather resistant - so never worry about leaving it exposed to the elements whether they be the salt air - snow - extreme sun - you name it - it's no match for the durability of poly lumber furniture by Berlin Gardens!
More Information
| Style | Bar Chair |
|---|---|
| Furniture Height | Bar |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 24 in W x 24 in D x 48 in H |
| Overall Width | 24 in |
| Overall Height | 48 in |
| Overall Depth | 24 in |
| Seat Height | 26.5 in |
| Seat Size | 16.5 in D x 19 in W |
| Some Assembly Required | No |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews 1
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Features
- Virtually maintenance free!
- Weather resistant - will not promote bacterial growth or mildew
- Stainless steel hardware
- Will not crack - split - rot or splinter
- Contoured seat and back for added comfort
- UV Stabilitzed to prevent fading
- recycled poly lumber material
- Minimal assembly required
- Also available in Bar height
- Made in the USA
- Available in 20 colors/combinations
- Backed by 20 Year Manufacturer's Warranty - Residential - 5 Year Commercial