Frog Furnishings Galvanized Frame 8 ft Picnic Table
Special Price
$1,506.95
FREE Shipping
$2,650.00
- You Save: $1,143.05 ( 43.13% )
Code:
FF-PB8-GFPIC
Weight:
270 lbs
Dimensions:
96 in x 69.38 in x 31.56 in
Assembly:
Fully Assembled (PDF)
Details
The Galvanized Frame 8 Ft Picnic Table is made with five 2 in x 10 in Resinwood slats and a galvanized steel frame. Seats are reinforced with galvanized angle iron cross braces to prevent sagging. Heavy duty zinc coated hardware standard. Stainless available. ADA models available.
More Information
| Style | Picnic Table |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Leg Width | 75.88 on the center |
| Commercial | No |
| Table Shape | Rectangle |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 6-8 Person |
| Dimensions | 96 in x 69.38 in x 31.56 in |
| Overall Width | 96 in |
| Overall Height | 31.96 in |
| Overall Depth | 69.38 in |
| Seat Width | 96 in |
| Seat Height | 17.31 in |
| Some Assembly Required | No |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Features
- Table Top: 96 in l x 28.75 in w