Frog Furnishings Galvanized Frame 6 ft Picnic Table - ADA Compliant
Special Price
$1,406.25
FREE Shipping
$2,060.00
- You Save: $653.75 ( 31.74% )
Code:
FF-PB6-GFPICADA
Weight:
255 lbs
Dimensions:
90 in table x 70 in x 30 in
72 in l bench
Assembly:
Some Assembly Required (PDF)
Details
The Galvanized Frame Picnic Table 6' ADA is made with five 2 in x 10 in Resinwood slats and a galvanized steel frame. The bench seats are reinforced with galvanized angle iron cross braces to prevent sagging. Each Galvanized Frame Picnic Table 6' ADA is constructed with heavy duty zinc coated hardware standard.
More Information
| Style | Picnic Table |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Leg Width | 52.87 on center |
| Commercial | No |
| Table Shape | Rectangle |
| Umbrella Hole | Yes |
| Seating Capacity | 4-6 Person |
| Dimensions | 90 in table x 70 in x 30 in 72 in l bench |
| Overall Width | 90 in table - 72 in bench |
| Overall Height | 31.56 in |
| Overall Depth | 69.38 in |
| Seat Width | 72 in |
| Seat Depth | 9.5 in |
| Seat Height | 17.31 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Features
- Table Top measures 90 in l x 28.75 in w