Frog Furnishings St Pete 4 ft Bench
Special Price
$753.48
FREE Shipping
$1,324.75
- You Save: $571.27 ( 43.12% )
Code:
FF-PB4-STP
Weight:
75 lbs
Dimensions:
48 in x 26.44 in x 31.94 in
Assembly:
Some Assembly Required (PDF)
Details
The St Pete 4 ft Bench is made with nine 2 in x 4 in Resinwood slats and industrial grade aluminum bases. Heavy duty zinc coated hardware comes standard and holds up beautifully in all weather conditions.
More Information
| Furniture Height | Standard |
|---|---|
| Leg Width | 34 in on the interior |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Dimensions | 48 in x 26.44 in x 31.94 in |
| Overall Width | 48 in |
| Overall Height | 31.94 in |
| Overall Depth | 26.44 in |
| Seat Width | 48 in |
| Seat Depth | 22 in |
| Seat Height | 17.25 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions