Frog Furnishings Sport 8 ft Backless Bench
Special Price
$507.75
FREE Shipping
$892.95
- You Save: $385.20 ( 43.14% )
Code:
FF-PB8__SPOE
Weight:
140 lbs
Dimensions:
96 in x 23 in x 16.5 in
Assembly:
Some Assembly Required (PDF)
Details
The 6 Ft Sport Bench is made from recycled resinwood. Resinwood will not rot, warp or corrode and never needs to be sanded, painted or refinished.
More Information
| Furniture Height | Standard |
|---|---|
| Leg Depth | 23 in |
| Leg Width | 28 in on center |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2-4 Person |
| Dimensions | 96 in x 23 in x 16.5 in |
| Overall Width | 96 in |
| Overall Height | 16.5 in |
| Overall Depth | 23 in on base, 12 in on seat |
| Seat Width | 96 in |
| Seat Depth | 12 in |
| Seat Height | 18 in |
| Seat Size | 96 in x 12 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions