Eagle One Sydney Deck Box
$1,539.99
FREE Shipping
$2,079.00
You Save $539
(26%)
Code:
C39548B
Weight:
75 lbs
Dimensions:
48 in L x 18 in W x 18 in H
Assembly:
Some Assembly Required (PDF)
Details
The Eagle One Sydney Flat Top Deck Box is the perfect solution to your outdoor storage needs. This deck box is constructed from 100% recycled poly lumber that is weather resistant and will not chip, rot, warp, corrode or fade. Whether you use the Eagle One Sydney Flat Top Deck Box on your deck, porch, patio, or poolside it will neatly store your gardening or pool equipment, care care products or tools.
More Information
| Style | Deck / Storage Box |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | Yes |
| Umbrella Hole | No |
| Dimensions | 48 in L x 18 in W x 18 in H |
| Overall Width | 48 in |
| Overall Height | 18 in |
| Overall Depth | 18 in |
| Seat Height | 18 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Features
- Includes: (1) Sydney Deck Box
- Weather resistant poly lumber material
- Virtually maintenance free
- Won't never chip, rot, split or ever need painting
- Can double as a bench
- Made in the USA
- Suitable for Commercial or Residential Use
- Environmentally friendly
- Gas shocks included so lid closes softly