Eagle One Summerset Chaise Lounge
Special Price
$599.99
FREE Shipping
$846.00
- You Save: $246.01 ( 29.08% )
Code:
C444
Weight:
65 lbs
Dimensions:
82 in L x 26 in W x 18 in H
Assembly:
Some Assembly Required (PDF)
Details
The Eagle One Summerset Chaise Lounge brings comfort back to your favorite afternoon resting spot! This modern styled chaise lounge is a perfect marriage of durability, comfort and style. Constructed from high performance, weather resistant GREENWOOD, recycled plastic lumber - you can count on years and years of use with virtually no maintenance to keep it looking like the day you brought it home! GREENWOOD recycled plastic means your Summerset Chaise Lounge will not chip, rot, warp, corrode or fade.
More Information
| Style | Chaise Lounge |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Features | Sets |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 82 in L x 26 in W x 18 in H |
| Overall Width | 82 in |
| Overall Height | 18 in at flat, 42 in upright |
| Overall Depth | 26 in |
| Seat Height | 18 in |
| Some Assembly Required | No |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Features
- Available in six traditional colors
- UV stabilized color throughout entire piece of poly lumber
- Virtually maintenance free
- Can double as a bench
- Conveniently accommodates your outdoor storage needs
- Recycled and 100% recyclable
- Environmentally Friendly
- Made in the USA
- One Year Manufacturer's Warranty