Eagle One Lifeguard Chair
Special Price
$1,189.65
FREE Shipping
$1,329.68
- You Save: $140.03 ( 10.53% )
Code:
C406
Weight:
111 lbs
Dimensions:
30 in L x 59.5 in W x 41 in H
Assembly:
Some Assembly Required (PDF)
Details
The Eagle One Lifeguard Chair is a commercial grade lifeguard stand designed with your lifeguard's safety in mind. The Eagle One Lifeguard Chair keeps your lifeguard a head above the swimmers offers a step, umbrella holder, to keep them out of the sun and even has a security box to keep their belongings and safety items secure when not in use. The Eagle One Lifeguard Chair is made from 100% recycled plastic lumber that will not chip, rot, split or ever need painting or refinishing to keep it looking new year after year. Recycled poly lumber is made from post consumer plastics such as milk bottles and containers. The GREENWOOD, recycled plastic lumber used on the Eagle One Lifeguard Chair can be easily cleaned with a sponge when needed or just hosed off when you are in a hurry.
More Information
| Furniture Height | Standard |
|---|---|
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 30 in L x 59.5 in W x 41 in H |
| Overall Width | 59.5 in |
| Overall Height | 41 in |
| Overall Depth | 30 in |
| Some Assembly Required | No |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Features
- Weather resistant poly lumber material
- Virtually maintenance free
- Won't never chip, rot, split or ever need painting
- Wide arm rests
- Sunbrella Cushions available in various colors - thickness as shown
- Made in the USA
- Suitable for Commercial or Residential Use