Eagle One - Foot Stool For Adirondack Chair
Special Price
$171.13
FREE Shipping
$231.00
- You Save: $59.87 ( 25.92% )
Code:
C425FS
Weight:
21 lbs
Dimensions:
16 in L x 22 in W x 22 in H
Assembly:
Some Assembly Required (PDF)
Details
This Adirondack Foot Stool is designed specifically for the Eagle One Classic Adirondack Chair. The ottoman offers greater comfort and relaxation and is a perfect match for the Classic Adirondack Chair!
More Information
| Style | Adirondack |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Dimensions | 16 in L x 22 in W x 22 in H |
| Overall Width | 22 in |
| Overall Height | 16 in |
| Overall Depth | 22 in |
| Some Assembly Required | No |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Features
- Virtually maintenance free care - just hose off when needed and enjoy!
- Made from Greenwood? recycled poly material
- Ottoman sold separately
- Greenwood is backed by 25 year warranty
- Environmentally Friendly
- Made in the USA
- Add an Adirondack Foot Stool for added comfort