Eagle One - Eagle Huntington Bar
Special Price
$1,072.78
FREE Shipping
$1,455.00
- You Save: $382.22 ( 26.27% )
Code:
C900SM
Weight:
270 lbs
Dimensions:
41 in L x 30 in W x 43 in H
Assembly:
Some Assembly Required (PDF)
Details
The Eagle One Huntington Bar is indispensable when entertaining. It is heavy duty enough to accommodate both commercial and residential use. The Huntington Bar is ideal for caterers and people that need the flexibility of moving from place to place. These portable bars easily move on sturdy non-marking swivel casters. Locking brakes on rear wheels hold the bar securely in place during use. The Eagle One Huntington Bar are constructed from 100% recycled plastic lumber that will not rot, warp, corrode or need painting or refinishing to keep it looking new year after year. Simply wipe down as needed or hose it off and you are ready to entertain!
More Information
| Furniture Height | Bar |
|---|---|
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 4-6 Person |
| Dimensions | 41 in L x 30 in W x 43 in H |
| Overall Width | 41 in |
| Overall Height | 43 in |
| Overall Depth | 30 in |
| Some Assembly Required | No |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Features
- Made from Greenwood? Recycled Poly Material
- Ideal around your outdoor patios and seating areas
- Virtually maintenance free
- Greenwood? is warrantied for 25 years
- Weather resistant so it won't rot, warp or corrode
- Made in the USA