Eagle One - Double Adirondack Chair With Table
Special Price
$981.54
FREE Shipping
$1,170.00
- You Save: $188.46 ( 16.11% )
Code:
C426
Weight:
90 lbs
Dimensions:
72 in L x 34 in W x 38 in H
Assembly:
Some Assembly Required (PDF)
Details
The Double Adirondack Chair with Table is double the comfort and twice as much fun for relaxing with a loved one or friend. It to is constructed from 100% recycled poly lumber that offers virtual maintenance free care only requiring to be hosed off when necessary - no stripping, sanding, painting or refinishing required to keep it looking new year after year. Add a couple of Adirondack Foot Stools to the Double Adirondack Chair with Table to maximize your comfort!
More Information
| Style | Adirondack |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 72 in L x 34 in W x 38 in H |
| Overall Width | 72 in |
| Overall Height | 38 in |
| Overall Depth | 34 in |
| Some Assembly Required | No |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Features
- Virtually maintenance free care - just hose off when needed and enjoy!
- 100% recycled and 100% recyclable
- One Year Manufacturer's Warranty
- Environmentally Friendly
- Made in the USA
- Add an Adirondack Foot Stool for added comfort