Eagle One - Collier Bay End Table
Special Price
$212.14
FREE Shipping
$237.00
- You Save: $24.86 ( 10.49% )
Code:
C365ET
Weight:
20 lbs
Dimensions:
16 in L x 16 in W x 22 in H
Assembly:
Some Assembly Required (PDF)
Details
The Eagle One Collier Bay End Table is the perfect side table to accent your outdoor area. Whether you place these outdoor side table near a bench, adorn it with your prize plants or just use it for some cold beverages on a hot day you will love the durability and performance of the Eagle One Collier Bay End Table. This poly lumber side table never requires sanding, painting or refinishing to keep it looking like the day you bought it! The Eagle One Collier Bay End Table is constructed from 100% recycled plastic that is weather resistance and promises to never rot, warp or corrode.
More Information
| Style | Side / End Table |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Table Shape | Square |
| Umbrella Hole | No |
| Dimensions | 16 in L x 16 in W x 22 in H |
| Overall Width | 16 in |
| Overall Height | 22 in |
| Overall Depth | 16 in |
| Seat Height | n/a |
| Seat Size | n/a |
| Some Assembly Required | No |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Features
- Designed for Eagle One Adirondack Chairs
- Available in Diamond, New England or Border Pattern
- Composed of 100% Recycled Plastic
- Virtually maintenance free
- Won't ever chip, rot, split or ever need painting
- Made in the USA
- Made from Greenwood? Recycled Poly, 100% recyclable
- Environmentally friendly