Eagle One - Carmel Table
Special Price
$550.92
FREE Shipping
$827.00
- You Save: $276.08 ( 33.38% )
Code:
C32536
Weight:
74 lbs
Dimensions:
Complete Details Below
Assembly:
Some Assembly Required (PDF)
Details
The Eagle One Carmel Table provides incredible durability with virtually no maintenance. This outdoor dining table is constructed from Greenwood? recycled poly material that promises not to chip, rot, split, or ever need painting or refinishing to keep it lookin new year after year. The Eagle OneCarmel Table is the perfect complement to any outdoor environment. An umbrella hole is standard on this recycled plastic lumber dining table it is designed with a traditional slatted table top.
More Information
| Furniture Height | Standard |
|---|---|
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 4 Person |
| Dimensions | Complete Details Below |
| Overall Width | 38 in |
| Overall Height | 30 in |
| Overall Depth | 38 in |
| Seat Height | n/a |
| Seat Size | n/a |
| Some Assembly Required | No |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Features
- Available in 6 traditional colors
- Virtually maintenance free care - just hose off when needed and enjoy!
- Made from Greenwood? recycled poly material
- Greenwood? is warrantied for 25 years
- Environmentally Friendly
- Made in the USA