Eagle One - Brisbane Deck Box Flat Seat
Special Price
$626.00
FREE Shipping
$875.00
- You Save: $249.00 ( 28.46% )
Code:
C39548F
Weight:
75 lbs
Dimensions:
48 in L x 18 in W x 18 in H
Assembly:
Some Assembly Required (PDF)
Details
The Eagle One Brisbane Deck Box Flat Seat is a roomy deck box and the ideal solution to your outdoor storage needs. Available in New England Slat pattern as shown or a diamond pattern, the Brisbane Deck Box will prove to perform beyond your expectations. This dock box is constructed from 100% recycled poly lumber called GREENWOOD that is weather resistant, impervious to light and will never require sanding, painting or refinishing to keep it looking as the day you bought it for years to come. Use the Eagle One Brisbane Deck Box for added seating as it can hold people while it holds your pool equipment, garden supplies or outdoor dining needs.
More Information
| Style | Deck / Storage Box |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Dimensions | 48 in L x 18 in W x 18 in H |
| Overall Width | 48 in |
| Overall Height | 18 in |
| Overall Depth | 18 in |
| Seat Height | 18 in |
| Seat Size | 48 in x 18 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Features
- Available in 6 traditional colors
- Virtually maintenance free care - just hose off when needed and enjoy!
- 100% recycled and 100% recyclable
- One Year Manufacturer's Warranty
- Environmentally Friendly
- Made in the USA